Ana Sayfa / Yetişkin Sohbet / Mide usutmesine ne iyi gelir?

Mide usutmesine ne iyi gelir?

 

Mide üşütmesi; virüslerden, bakterilerden ve bazı parazitlerden kaynaklanmaktadır. Kişinin çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketmesi ya da uzun süre soğuğa maruz kalması sonucunda ortaya çıkan hastalıkların tamamı genellikle mide üşütmesi şeklinde ifade ediliyor. Aslında hemen herkesin yılda birkaç kez yaşadıkları ve basit önlemlerle de ortadan kaldırılabilen bu rahatsızlık, ilerleyen evrelerde çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Zira mide üşütmesi, sorunu kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına, virüs, bakteri ve parazitlerin üremesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca da mide üşütmesi, mideden daha çok bağırsakları olumsuz etkilemektedir.

Mide üşütmesi neden olur?

Mide üşütmesinin, temel sebepleri zararlı bakteriler ve virüslerdir. Bulaşıcı etkileri olan bakterilerin ve virüsler aslında insanların hijyen, temizlik açısından daha dikkatli ve özenli olmaları gerektiğini gösteriyor. Bu bağlamda özellikle de cilt hassasiyetinin olduğu, bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu bebekler ve çocukların bu konuda diğer bireylere göre daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir. Bunun yanında çoğu kişide mideye rahatsızlık veren bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de bu rahatsızlığı tetikleyebiliyor. Bu tür besinlerden kaçınmak da hastalığa karşı önemli bir önlemdir.

Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?

Mide üşütmesi durumunda ilk olarak fark edilen belirti halsizliktir. Bununla birlikte mide yanması çok şiddetli bir şekilde hissedilirken daha pek çok belirti görülür. Mide üşütmesinde genel olarak yaşanan belirtiler;

  • İshal,
  • Karın ağrısı,
  • Mide yanması,
  • Yüksek ateş,
  • Mide sıvıları arttığı için nefes kokusunun kötüleşmesi,
  • Kusma,
  • Aşırı mide bulantısı,
  • İştahsızlık,
  • Yüksek ateş olarak sıralanabilir.

Mide üşütmesi nasıl tedavi edilir?

Mide üşütmesi durumunda ishal ve kusmanın uzun süre devam etmesi durumunda vücut aşırı su kaybeder, susuz kalır. Dehidrasyon (vücuttaki su kaybı) da kalp atışlarının yavaşlamasına sebep olur. İşte bu durumda zamanında müdahale edilmezse ölümcül sorunlar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için bol bol sıvı tüketmek çok önemlidir.

Bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkan mide üşütmesi sorununda tedavinin en önemli adımı antibiyotik kullanımıdır. Bu süreçte zencefil çayı ve nane limon tuketimin de mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Tedavide antibiyotik kullanımı çok önemlidir, ancak bu antibiyotiklerin kesinlikle doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekiyor. Zira doktor, antibiyotikleri hastanın metabolizmasına uygun dozajda ve sıklıkta tavsiye edecegiz

Nane limon,hastalık,mide usutmesi

Mide üşütmesi durumunda hastanın vücudu aşırı bir yorgunluğa maruz kalacak ve dolayısıyla da tedavi yöntemlerinin yanı sıra yeterince dinlenmek de çok önemlidir. Bu süreçte doğal ve bitkisel ürünler, kürlerle de iyileşme süresini kısaltmak mümkün olacaktır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Anneler Günü

  Anneler Günü geldi çattı. Daha önceden Anneler Günü için hazırladığımız birbirinden farklı mesaj ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir