25 ARALIK 2010’da Britanya’da yaşayan 42 yaşındaki bir kadın, tanınmış bir sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında bir intihar notu paylaştı. Aslında yazdıklarına bakılırsa kadın umutsuzca yardım istiyordu. Sitedeki binden fazla “arkadaşı” o sırada çevrimiçiydi, fakat biri bile yardımına gelmedi. Polis kadının cansız bedenini bir gün sonra buldu. Kadın aşırı dozda ilaç içmişti.

Günümüzde modern teknoloji sayesinde, sadece kişi listemize ismini ekleyerek yüzlerce, hatta binlerce internet “arkadaşına” sahip olabiliyoruz. Ve bu “arkadaşlıklardan” birine son vermek istediğimizde kişinin adını listeden silmemiz yeterli. Ancak Britanya’daki kadının yaşadığı acı olay şaşırtıcı bir gerçeğe dikkat çekiyor: Birçok kişi gerçek arkadaşlıklar kuramıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, giderek sosyalleşmemize rağmen gerçek dostlarımızın sayısının azaldığını gösterdi.

Çoğu insan gibi siz de gerçek dostlara sahip olmanın önemli olduğunu herhalde kabul ediyorsunuz. Ayrıca büyük ihtimalle sizin için de arkadaşlık, bilgisayar ya da telefonda bir şeyler tıklamaktan daha fazlası anlamına geliyor. Peki bir arkadaştan ne beklersiniz? Siz nasıl iyi bir arkadaş olabilirsiniz? Yıkılmayan dostluklar kurmanın sırrı nedir?

Şimdi bu konuda size yardım edecek dört ilkeyi ve Yaratıcımızın Sözündeki değerli öğütlerin, başkalarının arkadaşlık etmek isteyeceği biri olmanıza nasıl yardım edebileceğini görelim.

 1. İçten Bir İlgi Gösterin

Gerçek dostluklar bağlılık gerektirir. Başka sözlerle iyi bir dost size karşı sorumluluk hisseder ve sizinle gerçekten ilgilenir. Elbette böyle bir bağlılık iki yönlüdür; her iki taraf da çaba göstermeli ve özveride bulunmalıdır. Ancak sonuçta elde edecekleriniz harcayacağınız çabaya değer. Kendinize şunu sorun: Arkadaşım için fedakârlık yapmaya, zamanımı ve olanaklarımı kullanmaya istekli miyim? Unutmayın, gerçek bir dosta sahip olmak için önce siz gerçek bir dost olmalısınız.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Irene: “Tıpkı güzel bir bahçe oluşturmak gibi dostluk kurmak da çok zaman ve ilgi ister. İşe kendiniz iyi bir dost olmayı isteyerek başlayın. Başkalarına iyilik yapmakta ve kişisel ilgi göstermekte cömert olun. İnsanlar size ihtiyaç duyduğunda zamanınızı seve seve verin.”

Luis Alfonso: “Günümüz toplumu fedakâr olmayı değil, egoist olmayı özendiriyor. Dolayısıyla biri karşılığında hiçbir şey beklemeden sizinle içtenlikle ilgilendiğinde, bu çok anlamlı oluyor.”

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

“İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Vermeyi alışkanlık edinin, insanlar da size verecektir” (Luka 6:31, 38). İsa peygamber bu ayetlerde gerçek özveri ve cömertliğin değerinden bahseder. Böyle cömert bir tutum iyi arkadaşlıkları güçlendirir. Arkadaşlarınız için karşılığında hiçbir şey beklemeden kendinizden verirseniz, doğal olarak size yaklaşacaklar.

2. İletişim Konusunda Kendinizi Geliştirin

Gerçek bir dostluk düzenli iletişim olmadan güçlenemez. Dolayısıyla ortak ilgi alanlarınız hakkında sohbet edin. Arkadaşınız bir şey anlatmak istediğinde onu dinleyin ve düşüncelerine saygı gösterin. Fırsat buldukça onu övün ve teşvik edin. Zaman zaman arkadaşınıza öğüt vermeniz, hatta hatalarını düzeltmeniz gerekebilir ve bunu yapmak hiç de kolay olmayabilir. Ancak vefalı bir dost, arkadaşının ciddi hatasını fark etmesini sağlamak ve kırmadan ona yol göstermek için cesurca davranır.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Juan: “Gerçek bir dost fikirlerini rahatça söyleyebilmeli, ancak sen aynı fikirde değilsen sinirlenmemeli.”

Eunice: “En değerli arkadaşlarım, benimle zaman geçirmeye ve beni dinlemeye istekli olanlar, özellikle de sorunlarım olduğunda.”

Silvina: “Gerçek dostlar, sizi üzeceğini bilse de doğruları söyler; çünkü onlar sizin için her zaman en iyisini ister.”de